Včelárenie rodina Kaplánová - podrobne o včelích produktoch! - VITAJTE!

Napísali o nás >>

Začalo to v detstve rozprávkou Včielka Mája s rezonujúcou piesňou, ktorú k nej naspieval Karel Gott. Neskôr, na základnej škole, sme pokračovali zbieraním známok včeličiek a sledovaním usilovných včiel v prírode.

Pri stretávkach včelárov s verejnosťou sa stretávame s častou otázkou: "Ako ste sa dostali ku včeláreniu?" a klasickou odpoveďou býva: "Pokračujeme v tradícii, naša rodina včelári od nepamäti. Prebrali sme štafetu po otcovi, dedkovi."

Málokedy počujeme, že sa niekto odhodlá začať sám z ničoho. A to je náš príbeh. Dokonca sme začali včeláriť ešte ako študenti zakladných škôl a stredných škôl technického zamerania. Náš vzťah k prírode a chovu domácich zvierat nás priviedol aj k starostlivosti o včely.  Popri škole sme tak svoj voľný čas začali venovať včelám. Čas sme si organizovali, aby včielkam nič nechýbalo, a kým naši rovestníci behali za futbalovou loptou, my sme študovali odbornú včelársku literatúru.

V 2010 bolo veľa rojov kvôli dlhodobému chladnému počasiu, čo zapríčinilo veľmi slabý výnos medu.

Príbeh sa začal písať koncom jari roku 2007, keď čosi hučiace zatienilo oblohu za našou záhradou. To niečo bol roj včiel, ktorý si vyhliadol krík, zrejme ako dočasné miesto na odpočinok po dlhom prelete, kde sa celý usadil a vytvoril veľký strapec pripomínajúci plod viniča.  Ako deti sme boli ohromené, chceli sme nepoznaný svet života včiel preskúmať. Napadlo nás, že ich nejako musíme dostať do dutiny akú majú bežne v prírode v strome, a to by mohla spĺňať papierová krabica. 

V tom čase sme vedeli jednu vec, a to z katastrofických filmov, že včely môžu bodať, preto sme sa dohodli, kto bude najodvážnejší sa k nim priblížiť. Tak nejak som to bol ja - najstarší Lukáš. Šiel som v ústrety roju včiel. Krabicu som umiestnil k roju malým otvorom v spodnej časti a na moje prekvapenie to šlo bez problémov. Včielky o chvíľku začali preliezať dnu s radostným bzučaním a mávaním krídel, proste pochodovali dnu.

Krabicu sme večer umiestnili nižšie na stojan a zakryli plechom pred dažďom. Bol to silný deň. Ráno sme dúfali, že sa im bude páčiť u nás a ostanú. A ostali, až dodnes. Od mala sme videli včely na kvetoch, na bzučiacich čerešniach, ale vždy to boli len jednotlivé včely, nikdy nie ako kolónia. Tento príbeh kolónie sme od toho dňa začali písať. Každý deň sme sa ponáhľali domov a hodiny presedeli sledovaním ich života. Začali sme študovať všetky dostupné zdroje a literatúru a pochopili, že krabica nie je včelí úľ. :) 

O pár rokov neskôr vyrástla v našej záhrade včelnica.

Domce z blízka.

Od tej doby neprestávame študovať ich život, skúšať vlastné nápady a aj sa učiť na vlastných chybách. Včely sa stali našou súčasťou. Naše okolie nás podporovalo, že mladí správnym smerom investujú svoj voľný čas a energiu, prispievajú k blahu celej obce v ktorej včelárime a boli sme jediní tunajší včelári. Je to takmer rarita venovať sa včelám od detstva a so zanietením. Čo by za to dali mnohí postarší včelári, ktorí svoje včelstvá nemajú komu odovzdať, keď im síl ubúda. Je to krásny, namáhavý, prospešný a sladký koníček. Veľa nás naučili samotné včely.

Už pred tisícami rokov začali ľudia využívať včelie produkty a súčasne z roka na rok prenikať do tajomstiev tohto hmyzu. V súčasnosti význam včelárenia ešte vzrástol, keď popri včelích produktoch sa cieľavedome využíva aj opeľovacia činnosť včiel medonosných, aby sa zvýšili a stabilizovali úrody ovocia a poľnohospodárskych kultúr.  Trúd - Mnohí z nás samčeka včely v živote nevideli, lebo trúd nič nezbiera ani sa nekrmi mimo úľa.
  

"Keď na svete umrie posledná včela, tak vyhynie aj človek." 

(Albert Einstein)

Tak poďme spolu podporiť včely a ich ochrancov včelárov! :)

Ak aj vy máte radi medík priamo od včiel od domáceho včelára, ktorý je nielen chutný, ale aj zdravý, tak neváhajte dozvedieť sa o ňom možno to, čo ste ešte nevedeli.

Už takmer 10 rokov sa venujeme včelám, no stále nás včielky vedia niečím novým prekvapiť. včela, včely, vcelar, bee, bees, včelar, vciel, včelár, kvet, kvety, hmyz, blanokrídlovce, nektár, med, pel, slnecnicovy, repkovy, pastovany, voda, Obnôžkový peľ, cukor, ul, úl, úl, kvitnutie, život, bzukot, let, peľ, napájadlo, guličky, včelárstvo, včelárenie, kaplán, senec, Včelie produkty - med, obnôžkový peľ, propolis ,Včelie produkty - potraviny pre zdravie, Copyright, 2009 , Lukáš, Kaplán, propolis, mojvcelar, moj